Stockholm.

#GeTillbaka - Lyfter unga förebilder

Nyheter

Efter #GeTillbaka - Matteo Ghettis resa från finalist till exit

2019 var Matteo Ghetti och teamet bakom NonoRank ett av elva finalistbidrag i #GeTillbaka. De vann inte stipendiet, men deltagandet fick ändå stor betydelse. Nya kontakter öppnade dörrar, och det som då var en sökmotor utvecklades så småningom till PapersHive – ett bolag som kom att förvärvas av ett amerikanskt företag.

Nu följer vi upp Matteos resa efter finalen. En resa som rymmer förändrade idéer, motgångar och erfarenheter som han idag delar med andra entreprenörer.

Screenshot from 2026-10-05 14-24-16

Matteo Ghetti, medgrundare av NonoRank och finalist i #GeTillbaka 2019.

Från Ravenna till en finalplats i #GeTillbaka

Matteo växte upp i Ravenna i Italien, i en arbetarklassfamilj där det inte var självklart att starta eget. Efter gymnasiet studerade han datavetenskap i Milano. År 2017 kom han till Uppsala för en utbytestermin genom Erasmus.

Han hade tänkt stanna i sex månader, men blev kvar och fortsatte med en masterutbildning. Under arbetet med sin masteruppsats träffade han Stergios Efes, som senare blev hans medgrundare. Tillsammans tog de fram NonoRank, en sökmotor med fokus på integritet och användarvänlighet.

Med NonoRank tog teamet sig till final i #GeTillbaka 2019. Även om de inte vann fick de med sig kontakter som blev viktiga för den fortsatta resan. Matteo berättar om hur kontakterna och uppmärksamheten genom #GeTillbaka bidrog till att bolaget kom in i UIC Startup och senare fick en investering från Uppsala University Invest.

Själv beskriver han det som en ”butterfly effect”,  något som började med finalplatsen och fick betydelse långt senare.

Screenshot from 2026-10-05 14-29-00

NonoRank var ett av de innovationsprojekt som uppmärksammades av Uppsala universitet 2019.

En idé som tog nya vägar

Idén bakom NonoRank kom att förändras flera gånger. Från en sökmotor utvecklades projektet först till en chatbot för retail, sedan till en sökmotor inom life science och slutligen till PapersHive.

Med PapersHive utvecklade teamet en AI-baserad lösning för systematiska litteraturöversikter inom epidemiologi. De fick stora läkemedelsföretag som kunder och inledde bland annat ett samarbete med Oracle.

Screenshot from 2026-10-05 14-31-54

PapersHive tilldelades Per Bengtsson-stipendiet av UIC – Uppsala Innovation Centre.

Men vägen framåt var inte utan motgångar. Matteo berättar om perioder utan lön, svåra beslut om att säga upp medarbetare och motstånd från investerare.

Ett ytterligare bakslag kom när Oracle ville förvärva PapersHive. Teamet reste då till London för att diskutera villkoren, men avdelningen som skulle genomföra förvärvet lades ned. Affären blev då aldrig av.

Från PapersHive till nästa kapitel

I juni 2024 blev ett förvärv äntligen verklighet när ett amerikanskt företag köpte bolaget  i en sjusiffrig affär. Grundarna stannade kvar i bolaget under de följande två åren men i juni 2026 avslutades deras earn-out och de lämnade verksamheten.

Idag hjälper Matteo och en av hans tidigare medgrundare andra entreprenörer att utvecklas inom försäljning, med särskilt fokus på dem som bygger sitt första företag. Matteo arbetar också med en bok om hur startups kan nå 

sin marknad och utveckla sin försäljning.

Att ge erfarenhet vidare

Matteos resa visar hur betydelsen av en finalplats kan sträcka sig långt bortom själva stipendiet. För honom blev #GeTillbaka en del av ett större sammanhang av kontakter, uppmärksamhet och möjligheter som bidrog till att föra NonoRank vidare. Flera år och förändringar senare ser han fortfarande finalplatsen 2019 som en viktig del av hur allt började. Nu delar Matteo med sig av det han lärt sig för att hjälpa andra entreprenörer vidare.

 

Artiklar

Stipendiet delas ut av